fbpx

Jak uzyskać obywatelstwo brytyjskie

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Korepertycje z języka angielskiego to najskuteczniejsza forma nauki języka

Istnieje kilka sposobów uzyskania obywatelstwa brytyjskiego, ale zdecydowanie najbardziej powszechnym jest tak zwana naturalizacja. Jeśli chcesz zostać obywatelem brytyjskim, prawdopodobnie będziesz ubiegać się o obywatelstwo w ten sposób. Wyjaśnijmy więc, jakie są warunki i czy masz prawo do naturalizacji w Wielkiej Brytanii.
Jak ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie

Istnieją trzy sposoby ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie poprzez naturalizację:
1. Wniosek indywidualny
Indywidualna aplikacja to prawdopodobnie droga, którą podejmie większość z Was, więc w tym artykule skupimy się na niej.
2. Z pomocą tzw. NSC (National Checking Service)
Ta usługa jest oferowana przez niektóre rady. Biuro pomoże Ci wypełnić wniosek i sprawdzi, czy masz wszystko, czego potrzebujesz. Następnie wysyłają wniosek do brytyjskich wiz i imigracji. Na tej stronie możesz dowiedzieć się, czy lokalna rada oferuje tę usługę. Spodziewaj się zapłaty za tę usługę.
3. Za pośrednictwem agenta lub przedstawiciela
Innym sposobem ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie jest znalezienie agenta lub przedstawiciela, który doradzi i pomoże we wszystkim. Jeśli wybierzesz tę ścieżkę, wybierz mądrze i upewnij się, że osoba jest zarejestrowana w Office of Immigration Services Commissioner.

Najłatwiejszym sposobem ubiegania się o Indywidualne Obywatelstwo jest wypełnienie formularza ONLINE.
Wymagania dotyczące pomyślnego wypełnienia wniosku o obywatelstwo brytyjskie

Aby pomyślnie wypełnić wniosek, musisz spełnić następujące warunki:
1. Musisz mieć ukończone 18 lat
2. Nie możesz wpisywać do rejestru karnego żadnych poważnych przestępstw
3. Musisz spełniać warunek stałego pobytu w Wielkiej Brytanii

musisz mieszkać w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku (lub 3 lata, jeśli twoja druga połowa jest obywatelem brytyjskim)
być może nie spędziłeś więcej niż 450 dni (lub 270) poza Wielką Brytanią w ciągu tych 5 lat (lub 3 lat), a możesz przebywać poza Wielką Brytanią maksymalnie przez 90 dni w ciągu ostatnich 12 miesięcy – przygotuj się na podanie wszystkich dat w formularzu ” wyjazdy ”poza Wielką Brytanię w ciągu ostatnich 5 lat (lub 3 lat)
jako dowód będziesz musiał przedstawić kartę stałego pobytu lub pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przyznające Ci prawo do pobytu w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony – nowy status rezydenta (Settled Status) jest objęty urlopem na czas nieokreślony – jak ubiegać się o status rezydenta znajdziesz w artykule Rejestracja na pobyt rezydenta

4. Musisz wykazać się wystarczającą znajomością języka angielskiego

albo musisz posiadać dyplom z uczelni, na której nauczanie odbyło się w języku angielskim (co dokładnie będziesz musiał przesłać, znajdziesz tutaj)
lub musisz mieć kwalifikacje z języka angielskiego B1, B2, C1 lub C2 (szczegółowe informacje o tym, jakie kwalifikacje będą uznawane lub gdzie możesz je zdobyć, znajdziesz tutaj)
jeśli masz ponad 65 lat, cierpisz na długotrwałą chorobę psychiczną lub jesteś obywatelem jednego z krajów, w których język angielski jest językiem urzędowym, jesteś zwolniony z tego obowiązku, zobacz tutaj

5. W teście „Życie w Wielkiej Brytanii” musisz wykazać się znajomością brytyjskich realiów
Jak myślisz, jak skończyłbyś w teście Życie w Wielkiej Brytanii? Sprawdź swoją wiedzę na temat brytyjskiego życia online już teraz – test Life in the UK ONLINE

Test Life in the UK zawiera 24 pytania i trwa 45 minut. Oficjalny przewodnik, pełen informacji, pomoże ci przygotować się do testu. Następnie możesz przećwiczyć swoją wiedzę w pytaniach testowych w książce Pytania i odpowiedzi do testu na obywatelstwo brytyjskie lub w Internecie.

6. Musisz wyrazić zgodę na rejestrację swoich danych biometrycznych

Jeśli masz biometryczne zezwolenie na pobyt, musisz je przesłać wraz z wnioskiem. Jeśli nie posiadasz biometrycznego zezwolenia na pobyt, będziesz musiał podpisać się na formularzu, że zgadzasz się na rejestrację danych biometrycznych (do celów weryfikacji). Po złożeniu wniosku o obywatelstwo brytyjskie otrzymasz list informujący o zamówieniu danych biometrycznych w lokalnym urzędzie pocztowym.
Ile to wszystko będzie kosztować

Wniosek o obywatelstwo brytyjskie: 1236 GBP
Test życia w Wielkiej Brytanii: 50 funtów
Test Jakyk: 150 £
Zbieranie danych biometrycznych: 80 GBP (biuro domowe) i 19,20 GBP (poczta)
Ceremonia nadania obywatelstwa: 80 £
Dodatkowo dodaj opłatę National Checking Service, jeśli korzystasz z tej usługi.

Jak zawsze zachęcam do uważnego przeczytania szczegółowych informacji i całej dokumentacji związanej z nabyciem obywatelstwa brytyjskiego na stronach gov.uk – Become and British Citizen

admin

admin

Leave a Replay

O nas

LinguaShire ~ English Pl zostało założone z jednym i tylko jednym celem: pomóc Polakom w płynnym mówieniu po angielsku. Nadszedł czas, abyś uczył się angielskiego online z najlepszymi nauczycielami angielskiego uczących Polaków.

Najnowsze wpisy

Zaobserwuj nas

Kurs youtube

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się aby otrzymywać najnowe wiadomości od LinguaShire

pl_PLPolish
en_GBEnglish pl_PLPolish